Ślub humanistyczny – czym jest i dlaczego warto go rozważyć?

ślub humanistyczny

Osobista, niepowtarzalna ceremonia zaślubin w subtelnym, emocjonalnym wydaniu, to marzenie niejednego z nas. Klasyczne formy zawarcia małżeństwa nie zawsze są w stanie zaspokoić nasze oczekiwania względem tego wyjątkowego dnia. Z pomocą przychodzi ślub humanistyczny – i choć nazwa ta w naszym kraju brzmi wciąż nieco egzotycznie, gwarantuje powiew świeżości, niezapomniane wspomnienia i niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Czym jest ślub humanistyczny i co dokładnie kryje się pod tym pojęciem?

Co to ślub humanistyczny i na czym polega?

Ślub humanistyczny jest niereligijną ceremonią, która ma osobistą i symboliczną formę. Jest to prowadzona przez celebranta (którym może zostać każdy – również członek rodziny lub bliski przyjaciel), nieposiadająca mocy prawnej forma zawarcia małżeństwa, która idealnie sprawdza się jako osobista, odpowiadająca indywidualnym potrzebom Pary Młodej ceremonia ślubna. Ślub humanistyczny umożliwia złożenie osobistej przysięgi parom niewierzącym, niepraktykującym, homoseksualnym lub takim, które poszukują formy ceremonii wykraczającej poza standardy obowiązujące w ramach ślubu cywilnego lub kościelnego.

ceremonia humanistyczna przysięga

Ceremonia humanistyczna – co to jest?

Humanistyczna ceremonia ślubna nie posiada mocy prawnej, jednak po uzyskaniu zgody ze strony urzędnika istnieje możliwość połączenia jej ze ślubem cywilnym. W przeciwnym wypadku można potraktować ją jako dopełnienie ślubu cywilnego lub jedynie symboliczną formę zawarcia małżeństwa. Ślub humanistyczny doskonale sprawdza się w plenerze – dzięki czemu daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jeśli marzeniem Pary Młodej jest ślub na plaży, nad jeziorem lub na leśnej polanie, ceremonia humanistyczna umożliwia zaaranżowanie odpowiedniej przestrzeni i stworzenie wymarzonych warunków do zawarcia małżeństwa.

Kto prowadzi ceremonię humanistyczną?

Ślub humanistyczny prowadzony jest przez mistrza ceremonii, zwanego celebrantem (lub celebrantką). Zostać może nim każdy, wskazana jednak jest odpowiednia dykcja, prezencja i doświadczenie w prowadzeniu podobnych wydarzeń. Każdy, kto chce zostać celebrantem, może przejść odpowiednie szkolenie lub zaufać swoim własnym umiejętnościom prowadzenia ceremonii. Humanistyczna ceremonia ślubna pozwala więc na udzielanie ślubu przez najbliższe Parze Młodej osoby, co z kolei sprawia, że uroczystość nabiera jeszcze bardziej osobistego i wyjątkowego charakteru.

ślub humanistyczny kto udziela

Ślub humanistyczny – przysięga

Wisienkę na torcie stanowi przysięga, którą Para Młoda układa osobiście i składa uroczyście w obecności zebranych gości. Wzruszający, emocjonalny i niepowtarzalny charakter ceremonii humanistycznej osiąga swój punkt kulminacyjny właśnie w tej chwili – i wielokrotnie właśnie możliwość osobistej przysięgi przeważa nad podjęciem decyzji nad organizacją tej formy zaślubin.

ceremonia humanistyczna przysięgaślub humanistyczny przysięga

Niezapomniany ślub w wyjątkowych okolicznościach

Forma ślubu humanistycznego doskonale sprawdza się w plenerze. Romantyczny charakter ceremonii doskonale współgra z naturalnym otoczeniem i wyjątkowym klimatem polskiej natury, ogrodów i oranżerii. Jakie miejsce wybrać na ślub plenerowy? Koniecznie zerknijcie do naszego kolejnego wpisu i sprawdźcie polecane przez nas plenery z okolic Warszawy i Łodzi, które doskonale nadają się do zaaranżowania niezapomnianej ceremonii zaślubin.
Zaś po więcej informacji dotyczących ceremonii humanistycznych odsyłamy bezpośrednio do znawców tematu i profesjonalnych celebrantów czyli do Ślub Humanistyczny Joanna Humerczyk!

ceremonia humanistyczna